Płyty grzejne i indukcyjne marki Miele - czy warte swej ceny?

Marka Miele jest jedna z najbardziej prestiżowych marek wśród sprzętu AGD. Tradycja firmy sięga roku 1899. Słynie z jakości oraz niezawodności. Trafienie na dwudziestoletnią w dobym stanie pralkę lub zmywarkę tej marki nie jest niczym nadzwyczajnym, a ceny takiego sprzętu używanego są porównywalne z cenami nowego sprzętu z supermarketu.

Sprzęt tej marki latami pracuje w gastronomii, pralniach przemysowych na lądzie jak i na morzu.

Sprzęt ten w przeciwieństwie do większości marek sprzętu - produkowany jest w całości w Europie

Cena nowego sprzętu Miele jest co najmniej kilkakrotnie wyższa niż cena sprzętu pozostałych marek. Czy jest warty swej ceny - postaram sie w tym artykule na to pytanie odpowiedzieć.

Firma Miele produkuje zdecydowaną większość podzespołów do swojego sprzętu gospodarstwa domowego jak i profesjonalnego. Są jednak podzspoły, których technologię produkcji opracowało tylko kilka firm na świecie i są one przez Miele zamawiane u tych samych producentów, którzy produkuja do pozostałego sprzętu.

Ci producenci to min.

- E.G.O. - elementy grzejne do płyt indukcyjnych ceramicznych i indukcyjnych, moduły elektroniczne do płyt ceramicznych. Oczywiście, w płytach indukcyjnych Miele jest stosowana elektronika przeznaczona do zastosowania w segmencie luksusowym, ale dokładnie takie same rozwiązania mamy w wyższych modelach płyt tańszych marek.

- Schott Ceran - szkło witroceramiczne do płyt ceramicznych i indukcyjnych

Ponieważ płyta indukcyjna składa się tylko z zespołu elektroniki dostarczanej przez EGO, szyby witroceramicznej, dostarczanej przez Schott Ceran oraz obudowy, Miele montuje tylko dostarczone elementy do własnej obudowy. Następnie sprzedaje taki sprzęt trzy razy drożej, niż dokładnie to samo, u innego producenta.

Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku płyt ceramicznych - pola grzejne produkuje: E.G.O., tak więc w każdej płycie spotkamy te same pola. Spodziewać trzeba się więc takiej samej trwałości płyty za kilka tysięcy, jak tej za kilkaset zł. Nie sugeruję tutaj, że podzespoły indukcyjne E.G.O. do sprzętu luksusowego są złe. Płyty tej konstrukcji pracują bezawaryjnie przez wiele lat pod warunkiem umiarkowanej eksploatacji oraz nie narażania ich na wilgoć. Istotne jest to, że za dodatkowe ok. 3 do 5 tys. zł. w stosunku do ceny płyty tańszej otrzymujemy jedynie markę oraz czasem wzornictwo w postaci ramki.

Różnca jest tyko w cenie częśći zamiennych - najmniejsze pole grzejne do plyty najtańszej kosztuje około 100 zł, to samo pole zakupione w serwisie Miele w opakowaniu z naklejką Miele kosztuje co najmniej kilkaset zł.

Tak więc kupując płytę ceramiczną lub indukcyjną Miele, płacimy za prestiż, markę, wzornictwo, nie warto jednak oczekiwać, że taki sprzęt wytrzyma dużo więcej, niż sprzęt tańszych marek z wyższego segmentu. Trzeba się za to spodziezwać znacznie wyższych kosztów naprawy w razie awarii, jeśli zdecydujemy się skorzystać z serwisu autoryzowanego oraz oryginalnych części.

Poniżej fotografie dwóch płyt indukcyjnych marki Amica PI6512TFN oraz Miele KM6321. Warto przyjrzeć się panelom sterowania. Płyty te są wewnątrz identyczne, wszystkie części są w pełni zamienne. Jest minimalna różnica w obsłudze panelu sterowania - ale różnica jest tylko w oprogramowaniu procesora na panelu sterowania. Jeśli zależy nam na marce i prestiżu - warto. Nie warto jednak liczyć na to, żę płyta Miele wytrzyma kilkakrotnie dłużej niż Amica i nie zepsuje się zaraz po gwarancji.

Warto wiedzieć, jaką politykę stosuje firma Miele jeśli chodzi o części zamienne. Nie można ich kupić nigdzie, poza autoryzowanym serwisem. Rynek zamienników praktycznie nie istnieje.

Miele km6321 Amica PI6512TFN

 

 

 

 

 

 

 

Działam na terenie Trójmiasta i okolic, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Pruszcz Gdański.

O mojej stronie

Jesteśmy niezależnym, trójmiejskim serwisem sprzętu AGD marki Miele.

Polecam

stat4u